Home > Media > Music > Contemporary/Rock >

Anna German Wspomnienie - Memory
A double CD album produced by Caritas, the Polish Military charity, in cooperation with the family of Anna German to honor her memory.  An outstanding Polish singer who died prematurely at the age of 46, Victoria Anna German, was born on February 14, 1936


 
Earn 10 Points for every dollar you spend!
Our Price: $29.95

Quantity in Stock:3

Availability: Usually Ships in 24 to 48 Hours
Product Code:
9816528
Qty:

Description
 
A double CD album produced by Caritas, the Polish Military charity, in cooperation with the family of Anna German to honor her memory.  An outstanding Polish singer who died prematurely at the age of 46 in 1982.  

Victoria Anna German, was born on February 14, 1936, in Urgenczu in Uzbekistan. In 1946 she came to Poland along with grandma and mom.  During her 20 year career as a singer she performed all over the world, sang in 7 languages and produced several albums. She was one of Poland's most popular singers from the 1960's until the time of her death. The unique quality of her voice and her warm personality earned her a special place in the hearts of her admirers.  The CD's are interspersed with both her songs and personal interviews.

CD 1 - 21 selections
1. O szczęściu... 0’59
2. Funiculi funicula (muz. G. Turco, sł. L. Denza) 2’56
3. Chciałam mieć prawdziwy zawód... 2’45
4. Gdziekolwiek znajdziesz się (muz. S. Musiałowski, sł. L. Frankiewicz-Drexler) 4’29
5. Jestem pieśniarką... 2’07
6. Malaguena (muz. E. Ramirez, sł. P. Galindo) 2’23
7. Mama i babcia... 3’45
8. Dziękuję mamo (muz. A. German, sł. A. Nowak) 2’41
9. Wspomnienia Mamy... 6’05
10. Zapowiedź piosenki Iz-za ostrowa na strieżeń 1’49
11. Iz-za ostrowa na strieżeń (muz. ludowa, sł. D. Sadownikow) 5’56
12. Wypadek na Autostradzie Słońca... 1’44
13. Torna a Surriento (muz. E. de Curtis, sł. E. de Curtis) 3’25
14. Pierwsze nagrania po wypadku... 2’48
15. Człowieczy los (muz. A. German, sł. A. Nowak) 2’35
16. Uśmiechaj się... 1’49
17. Daj mi spokój (muz. J. Konrad, sł. M. Truszewicz) 2’26
18. Katarzyna Gärtner kontra Anna German... 3’10
19. The original Janosik (muz. K. Gärtner, sł. A. Waligórski) 2’30
20. Jaka była Ania – wspomnienie męża Anny... 4’59
21. A kiedy wszystko zgaśnie (K. Gärtner, sł. J. Kulmowa) 4’23

CD 2 - 14 selections
1. Jest taka droga (muz. A. German, sł. R. Sadowski) 3’22
2. Santa Lucia Luntana (muz. i sł. E. A. Mario) 3’01
3. Tańczące Eurydyki (muz. K. Gärtner, sł. ang. W. Chromcewicz) 5’29
4. A jeżeli mnie pokochasz (muz. K. Gärtner, sł. R. Sadowski) 3’18
5. Non ho l’eta (muz. D. Nisa, sł. M. Panzeri) 3’10
6. Cygański wóz (muz. K. Gärtner, sł. J. Ficowski) 2’57
7. Noc nad Mekongiem (muz. A. German, sł. L. Teliga) 3’27
8. Sonny boy (muz. R. Henderson, sł. polskie G. Been) 2’34
9. Zielone wzgórza (muz. K. Cwynar, sł. Z. Adrjański) 3’54
10. Gra w kości (muz. A. German, sł. K. Berling) 3’32
11. Va banque (muz. M. Sart, sł. J. Kofta) 3’05
12. Coś mi się wydaje (muz. i sł. K. Cwynar) 3’00
13. Byle tylko ze mną (muz. i sł. K. Cwynar) 3’31
14. Jesienny zmierzch (muz. P. Bojadżijew, sł. polskie R. Sadowski) 2’17


Album płytowy Caritas Ordynariatu Polowego „Anna German – wspomnienie”Wydawnictwo Muzyczne Caritas Wojskowej,przy współpracy z rodziną Anny German, wydało dwupłytowy album CD zatytułowany „Anna German – wspomnienie”. Album zawiera piękne piosenki i bardzo ciekawe wspomnienia. Wspaniała i popularna artystka, niestety przedwcześnie zmarła w 1982 r., w lutym ukończyłaby 76 lat.

Przypomnijmy - Anna Wiktoria German, urodziła się 14 lutego 1936 r. w Urgenczu w Uzbekistanie. W 1946 przyjechała do Polski wraz z babcią i mamą.

W czasie studiów na Uniwersytecie we Wrocławiu zadebiutowała jako piosenkarka w „Podwieczorku przy mikrofonie” i w teatrze studenckim Kalambur. 23 stycznia 1962 uzyskała tytuł magistra geologii, a zaraz potem zdała egzamin uprawniający ją do wykonywania zawodu piosenkarki. W 1963 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę. Od tej pory wielokrotnie była nagradzana na festiwalach polskich i zagranicznych. W 1964 roku zdobyła pięć nagród dla siebie i autorów piosenki „Tańczące Eurydyki” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tym samym roku w ZSRR nagrała swoją pierwszą płytę „Anna German”. W czasie 20-letniej kariery wydała wiele płyt studyjnych. Śpiewała w siedmiu językach. Koncertowała w USA, Kanadzie, Australii, Szwajcarii, ZSRR, NRD, RFN, Mongolii i na Węgrzech. Reprezentowała polską piosenkę m.in. na Festiwalu Piosenki w Ostendzie (1965), na MIDEM w Cannes (1967), Bratysławskiej Lirze oraz na festiwalach piosenki w Neapolu i San Remo. 28 sierpnia 1967 roku przeżyła ciężki wypadek samochodowy na Autostradzie Słońca we Włoszech. W czasie rekonwalescencji napisała biograficzną książkę „Wróć do Sorrento”.Po długiej i trudnej rehabilitacji w 1970 r. powróciła na estradę. O Annie German zrealizowano wiele filmów biograficznych i dokumentalnych. Jej ostatnie recitale odbyły się jesienią 1980 roku w Teatrze Żydowskim w Warszawie. W tym samym roku za osiągnięcia artystyczne została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zagrała w filmach: „Krajobraz po bitwie” (reż. A. Wajda), komedii muzycznej „Marynarska przygoda” (reż. Z. Aleksandrowicz-Dybowska), „Wyspy szczęśliwe” (reż. J. Laskowski).
 Największymi jej przebojami były: „Tańczące Eurdyki”, „Zakwitnę różą”, „Być może”, „Człowieczy los” i „Wróć do Sorrento”.Uchwałą Prezydenta miasta, amfiteatr w Zielonej Górze nazwano jej imieniem. Od 2000 roku odbywają się w nim doroczne koncerty poświęcone twórczości Anny German.

Poeta Jerzy Ficowski określał Annę German mianem: „największy Elf na świecie”. Artystka była obdarzona niepowtarzalnym wibrującym głosem, Jej piosenki nadal wzruszają kolejne pokolenia słuchaczy zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Anna German była wyjątkową piosenkarką o słowiczym głosie, była też wyjątkowym zjawiskiem artystycznym. Wielbiciele jej głosu pisali:
[ …]człowiek ma wrażenie, że artystka buduje głosem świątynię. Słuchając, bierzemy udział w tej budowie. Anna German – liryczno-koloraturowy sopran niecodziennego, przeźroczystego, wysokiego tembru. Unikalny sposób śpiewania sprawia wrażenie lekkości brzmienia zarówno niskich jak i wysokich nut. Bliskie sercu Anny German były także piosenki patriotyczne i żołnierskie. Wiele z nich jest do dziś szlagierami m.in.: Pieśń o kraju, Chłopcy malowani, Człowieczy los, Być może, Noc nad Mekongiem, Bieszczadzki świt. Wykonywała je pełnym głosem i z wielkim uczuciem. Wielokrotnie koncertowała i nagrywała z Centralną Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego pod dyr. Bolesława Szulii. Podczas realizacji dokumentalnego filmu pt: Marynarka to męska przygoda wykonała piękny utwór Powracające słowa. Za piosenkę O czym Bałtyk opowiada w 1979 roku otrzymała Złoty Pierścień na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.

Tworzyła i wykonywała także pieśni religijne. Na koncercie muzyki religijnej w Łodzi w 1972 roku wykonała piękną pieśń – modlitwę do Stwórcy pt: Są jeszcze sprawy inne własnej kompozycji do słów Aliny Nowak. Pod koniec swojego życia skomponowała muzykę do Hymnu o miłości z  I Listu Św. Pawła do Koryntian oraz do modlitwy Ojcze nasz.

Artystka obdarowywała wielkim uczuciem swoich najbliższych. Była piękną, delikatną i niezwykle skromną kobietą, wrażliwą na potrzeby innych. Wielką radość sprawiało Jej obdarowywanie potrzebujących.

Anna German wpisując się w ideę działalności Caritas, uwrażliwia nas na potrzeby bliźnich. Album stał się cegiełką w działalności Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Całkowity dochód ze sprzedaży płyt przeznaczany jest wyłącznie na cele charytatywne.

W ostatnich chwilach życia Annie German towarzyszył wielki poeta ks. Jan Twardowski. Została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Na płycie nagrobnej jest napis : Pan jest pasterzem moim. „Anna German -wspomnienie” to album 2-płytowy, w którym zebrano nie tylko wyjątkowo piękne, najbardziej lubiane utwory piosenkarki, ale także Jej osobiste wypowiedzi. Są to fragmenty wywiadów, wypowiedzi Anny German i bliskich Jej osób, z których poznajemy historię życia Artystki, jej drogę artystyczną, przemyślenia.
Wypowiedzi pochodzą z archiwalnych nagrań Polskiego Radia, zbiorów rodzinnych i prywatnych oraz wywiadu z mężem artystki.
Na płytach nagrane są piękne, znane szlagiery m.in. Funiculi, funicula, Malaguena, Dziękuję, mamo, Torna a Surriento, Człowieczy los, Santa Lucia Luntana, Tańczące Eurydyki, Non ho l’eta, A jeżeli mnie pokochasz, Noc nad Mekongiem, Zielone wzgórza, Jesienny zmierzch, Jest taka droga. Łącznie 25 piosenek.
Features
  • 2CD Set
  • Polish Language Biographical Booklet Enclosed
  • Total Time:
  • CD 1 - 65:00
  • CD 2 - 46:00


Browse for more products in the same category as this item:

Media > Music > Contemporary/Rock